Pn-Pt  6:30 - 17:00

Dyrektor  10:00 - 14:00

Ruch to zdrowie

Ruch to zdrowie

Aktywny rodzic to aktywne dziecko. Od najmłodszych lat zachęcajmy dzieci do zdrowego trybu życia i szeroko pojętej aktywności. Przekazywanie dobrych nawyków odbywa się poprzez dawanie przykładu. Rozpoczęcie przygody ze sportem czy to rekreacyjnie, czy profesjonalnie zaczyna się od rodziców. Dziecko obserwuje i naśladuje swoich rodziców, widząc ich podczas treningu na siłowni, w klubie fitness, jeżdżąc na nartach, łyżwach, rowerze czy najzwyczajniej w domu.

Aktywność ruchowa powinna kojarzyć się maluchowi z zabawą i przyjemnością. Nie chodzi o spektakularne wyniki i osiągnięcia w sporcie, bo nie każde dziecko musi umieć szybko biegać, wysoko skakać czy dobrze grać w piłkę nożną.

Rolą rodzica jest zachęcać, motywować i nagradzać chęci dziecka. Pamiętajmy by dać dziecku wybór i nie narzucać swoich pomysłów. Możemy zapytać co je interesuje, podpowiedzieć, zaproponować formę aktywności.

Warto nagradzać wszystkie podjęte próby aktywności, nawet jeśli za moment okażą się nietrafione i mało interesujące dla dziecka.

Nagrodą może być dobre słowo i przede wszystkim brak krytyki. Każdy maluch stara się ćwiczyć dobrze. Nawet jeśli jest słabszy, wolniejszy czy mniej uzdolniony motorycznie to nie jego wina. Rodzice powinni cieszyć się, że jego pociecha podejmuje chęć ruszania się, wykazuje się odwagą, pokonuje strach i zawstydzenie wchodząc na salę treningową, basen czy stok narciarski.

Niezmiernie ważne jest kształtowanie motywacji u dziecka. Motywacją zewnętrzną jest pochwała czy nagroda. Motywacją wewnętrzną jest przyjemność i satysfakcja sama w sobie.

Oczywiście dobrze byłoby, aby dziecko motywowało się do aktywności ruchowych, sportowych nie dla nagród i pochwał tylko dla siebie, co w praktyce nie jest łatwe.

Rodzice, aby zachęcić dziecko do ruchu budują motywację zewnętrzną u dziecka poprzez nagrodę czy upominek w postaci piłki, nowej koszulki sportowej czy korków piłkarskich. Mogą opowiadać dziecku, że wysiłek fizyczny wzmacnia ciało, poprawia pewność siebie, kształtuje ładną sylwetkę, co z kolei będzie wpływało na ich motywację wewnętrzną.

Aktywny rodzic to aktywne dziecko. Poprzez ruch czy to w formie zabawy, rekreacji czy sportu, kształtujemy zdrowy organizm. A zdrowe ciało, to sprawny umysł, lepsza koncentracja uwagi, szybsza nauka i dobre samopoczucie.

Ruszajmy się !

Bibliografia:

PRO ZDROWIE, Bezpłatny Magazyn Szpitala Specjalistycznego ProFamilia, wydanie 4/2017